SON DAKİKA

Yenimahalle Gazetesi – Yenimahallede Haberin Adı
İlayda Karaseki
İlayda Karaseki

Sınırlı Alanlarımız

Sınırlı Alanlarımız
Bu haber 21 Temmuz 2021 - 22:19 'de eklendi ve 311 okunma kez görüntülendi.

Sınır her zaman bizim adımlarımızı engelleyen bir çizgi demek değildir; gerekli yerde durmamız ya da yönümüzü değiştirmemiz adına bir kılavuzdur. Sınırlı alanlarımızı keşfetmek ve tanımak; bu çizgiyi esnek hale getirmemiz ve yeni kapıları aralayabilmemiz adına atacağımız ilk adımdır. En çok bizi sınırlandırdığını düşündüğümüz kişiler bizim dönüşümümüz için bu alanı yaratır; sınır katmanını aşmak ya da yararlı hale dönüştürmek adına içsel gücümüzü ve yaratıcı düşünce biçimimizi tetikler. Unutulmamalıdır ki; hayat sadece ileriye adım atmaktan ibaret değildir; hangi adıma nasıl karşılık vereceğimizi bilmek, bunun için de düşüncelerimizi akıllıca seçmek gereklidir. Çünkü; düşüncelerimiz, eylemlerimizi harekete geçiren bir uğraştır. Bu uğraşın da elbette belirli bir sınırı vardır. Böyle olmasaydı hepimiz uçsuz bucaksız bir düşünce mekanizmasına, beraberinde sınırsız bir eylem hakkına sahip olurduk. Bunun bir sonucu olarak şu anki yaşamımız içerisindeki düzen karmaşık bir hal alırdı. Sınırsız olan ise, hayal gücümüzdür. Peki; hayallerimiz mi düşüncelerimizi, düşüncelerimiz mi hayallerimizi doğurur? Sınırlı olan her şey; sınırsızların bir ürünüdür. Dolayısıyla hayal gücümüz düşüncelerimizi doğuran ve bizi eyleme geçiren çok önemli bir kavramdır. İmkansız sandığımız düşüncelerimizi imkanlı kılan hayal gücümüzle hayata geçirelim. Ancak bunu yaparken şunu bir köşeye not etmekte fayda var: Hayatımızda neden ve amacını mantık çerçevesinde açıklayamadığımız bir düşünceyi içtenlikle istediğimiz zaman o şey üzerinde güçlü bir direnç mekanizması üretmiş oluruz. Bu içgüdüsel mekanizma “sözde isteklerimize” karşı bizim yerimize söz sahibi olur. Gerçek ve doğru istek zamanla kendiliğinden oluşumunu tamamlamalıdır; bizim bu sürece müdahalemiz bu oluşumun kabuğuna zarar verir, eksik ya da umulmadık bir sonuca neden olur. Biz isteklerimizi seçmeyiz, onlar vakti geldiğinde bizi bulur. Benzer durum insani ilişkilerde de geçerlidir. Eksiklerimiz ve ihtiyaç duyduklarımız nedeniyle yaşamımızın içerisine almamız gereken insanları sözde isteklerimizle değil; içgüdülerimiz yardımıyla keşfederiz.

Sınırlı Alanlardan Sınırsızlık Yaratma Düşüncesi

Tam da bu noktada; kelimeler birer resim sanatı gibidir. Her resmin kişiye görece birden fazla anlamı olduğu gibi bu durum sözcükler için de geçerlidir. Örneğin “boşluk” kelimesi ruhsal anlamıyla bizde neyi çağrıştırıyor? Boşluk hissedilen bir durum değildir; fazla düşünülen ve kafa karışıklığı yaşayan insanların tanımı için bu kelime kullanılır. Elbette her boşluk tamamlanmak zorunda değildir; kişinin dışında olan, ancak içerisinde bulunduğunu düşündüğü asıl boşluktur. Çünkü, ruhsal anlamda yenilenme ve gelişim ilerleyiş halindeki bir dengeyle; eklenip-eksilme sonucu gerçekleşir. Bazen o boşluk bizim tamamlamamız gereken bir üç nokta; bazense nefes almak için bir virgüldür.

Bir diğer yanlış ifade algısı ise “benliğimizi kaybetmek.” Kendimizden gitmiş olmamız için, öncesinde kendimize gelmiş olmamız gerekir. Ancak bu “benliğimizi kaybetmek” ifadesine eş değer değildir. Çünkü benliğimiz; algılayış ve şemalarımız gibi başlıklarla süreklilik göstererek çoğu zaman bilincimiz dışında da olsa bizimledir. Bu daimi birliktelik, kimi zaman cümlede tek başına bir öznedir; kimi zamansa özneyi ifade eden bir ek yardımıyla eylemin içerisindedir. Benliğimizi kaybetmek için, benzer şekilde; öncelikle onu kazanmamız gerekir. Sürekli oluş ve gelişim gösteren bizler için bir “benlik kazanmak” oldukça zordur. Bunun ismi, tekrar eden yorucu düşüncelerden ve alınan benzer yanıtlardan ziyade; keşfettirici sorulara odaklanma isteğidir.

Sevgilerimle.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA