SON DAKİKA

Yenimahalle Gazetesi – Yenimahallede Haberin Adı
Meltem Doğanay
Meltem Doğanay

AKLIN YOLU BİRDİR !!

AKLIN YOLU BİRDİR !!
Bu haber 31 Mayıs 2021 - 22:18 'de eklendi ve 696 okunma kez görüntülendi.

“Bu yazıyı ne bir Atatürkçü olarak ne bir siyasi görüş taraftarı olarak ne de dindar bir kişi olarak kaleme almış bulunmaktayım ..
Sadece iyi ve doğru bir insan olmak için gereklilikleri ve bu bağlamda toplumda huzuru telkin etme yollarını araştıran , okuyan ve de değerli dinimiz ile bağlantılarını çözmeye çalışan bir kişi olarak kaleme almaktayım..
Nadide dinimizin inanç biçimi ve yüzlerce yıllık ait olduğumuz manevi kültür ; iyi ve doğru bir insan olmanın , kendimiz ve toplum ile barışık olma yolunda ne kadar önemli bir denge teşkil ettiğini anlatır bizlere öz manâsında ..
Çünkü , herşeyin üstünde olan ve de yerin göğün sahibi olan Yüce Yaratıcımızın ne bizim yaptığımız ibadetlere ne de sahip olmamız gereken iyi ve güzel değerlere ihtiyacı yoktur ..
Bütün bu güzellikleri ve kıymetli erdemleri , kendimiz ve ait olduğumuz toplumdaki huzur , barış , sevgi , eşitlik , vicdan , aile ve devlet gibi nitelikleri hazmedip uygulamamız ve de dünyadaki yaşam nizamımızı huzurlu ve sağlıklı kılmak için , adeta kutsal kitabı ile hediye edercesine sunmuştur bizlere ..
Rehber ve bir yol gösterici olarak ..
Bu bağlamda kurumlar , çözüm ve eğitim gerçekliği sağlayan kuruluşlar , danışmanlar , hocalar ve de liderler oluşmuştur doğal olarak ..
Bu kurum ve kuruluşlar :
Farklı bakış inanç ve mezhepleri bir çatı altında baskısız ve hoşgörü ile toplamak , eğitimsel bir etkileşim sağlamak ve de bireyleri sosyâl mutlulukla perçinlemek için çağa uygun bir yönetim biçimi ile taçlandırılmıştır ülkemizde ..
Demokrasilerde bu yönetim biçimine biz Cumhuriyet deriz ..
Bunun için de farklı inançların çatışmaması birlikte huzur ile üretken bir toplumu oluşturmak için kurallar oluşturulmuştur .
Bu kuralları belirleyen ise Devlet , Millet ve yönetimi arasındaki güvenli ve kuvvetli olması icab eden bir bağdır ..
Bu bağ Cumhuriyetimizin Temel ilkesini oluşturmuştur ..
Atatürk ‘ ün kendi öngörüsü ile belirlediği Cumhuriyetimiz ve yapısal özelliği ; yıllarca korunmuş , bu korunak altında farklı kültür ve köklerdeki bireyleri birlikte barışık ve huzurlu bir yaşamla birleştirmiştir ..
Bu huzur ve barışık yaşamın en temel özelliği din ile devlet işlerinin farklı yürütülmesi ile olmuştur ..
Günümüzde bu sistemin farklı bir boyut kazanması halkın içindeki birlik ve beraberliğine zarar vermemiş olsa da ., geleceğe Cumhuriyet penceresinden baktığımızda öngörü rahatlığından bizleri maalesef ki uzaklaştırmıştır ..
Çünkü Türk milletinin bağımsızlık ve şeffaflık kültürü doğasında mevcuddur ..
Ve de kuruluşunda ..
Din , inanç ve mezhep gibi manevi kültürümüzle bağlı her türlü kurumsallaşmanın Diyanet işlerine bağlı yürütülmesi Cumhuriyetimizin ve dolayısı ile laikliğin nasıl gerçeği ise ; Devlet , bürokrasi ve diplomasinin de Cumhuriyet ve kuruluş değerleri ile yönetilmesi de o kadar gerçek ve doğru olanıdır ..
Kısacası bu iki önemli olgunun birbirinden ayrı yönetimde yer alması , o toplumu hem manen hem de madden güçlü kılar ..
Bu güçlülük ve huzur , cumhuriyetin temel ilkesi olan yasama yürütme ve yargı üçlüsünün de özgürlüğünü ve işlevini ivedileştirir ..
Yazımızın başında iyi ve doğru bir insan olmanın öneminden bahsetmiştik toplumsal yaşamın mükemmelliği için ..
Devleti yönetirken de , diyaneti idare ederken de aynı mükemmellik gereklildir ..
İyi insan olmak için üstün bir mezhep inanç veya çok büyük bir lider olmak gerekmez
Dürüst ve hoşgörülü olmak , kişisel onurunu bağlı olduğu toplumun onuru ile birleştirmek , saygıyı her yerde korumak , Küçük fakat sevgi ile yoğrulmuş nüanslarla büyük işler başarabilmek yeterli olacaktır ..
Fakat ulusal özelliğimizin ait olduğu kimlik Cumhuriyet bağlamında dürüst ve hoşgörülü Lider ve yöneticileri gerektirir ..
Çünkü Milletin uyma yükümlülüğü olan kuralları uygulayabilmesi ancak önünde sağlam ve iyi örnek kişiliklerle olur ..
Bu da o toplumu ve bireyleri karşılıklı bu olumlu etkileşimle yükseltir ve yüceltir ..
İyi ve doğru insan olma yolunun en güzel varlığı akıl ve sağduyudur denilebilir ..
Kısacası akıl ile elde edilmiş her sağduyu ve öngörü ; barışık , sağlam ve doğru bir toplum nizam eder ..
Aklın yolu birdir ..
Sevgilerimle ..
meltemdoğanay

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA