SON DAKİKA

Yenimahalle Gazetesi – Yenimahallede Haberin Adı

ÖZTRAK: KRİZ EKONOMİK BUHRANA DÖNÜŞTÜ

ÖZTRAK: KRİZ EKONOMİK BUHRANA DÖNÜŞTÜ
Bu haber 28 Mayıs 2020 - 22:02 'de eklendi ve 636 okunma kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin 2 yıldır içinde bulunduğu ekonomik krizin ekonomik buhrana dönüştüğünü söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin 2 yıldır içinde bulunduğu ekonomik krizin ekonomik buhrana dönüştüğünü söyledi. 252 bin 690 işletmenin salgın süresince faaliyetini durduğunu hatırlatan Öztrak, 1 milyon 100 bin iş gücünün kaybedildiğine dikkat çekti.

Öztrak gerçek işsizlerimizin sayısı 9 milyonu aşarak yeni bir rekor kırdığını belirterek, “Bu ülkede buhrandan hemen önce (2018 itibariyle) 16 milyon 888 bin yurttaşımız yoksulluk sınırının altında yaşıyordu. Düşük gelirli, kayıt-dışı çalışan, uzun süredir işsiz olan ve eğitim düzeyi lise veya altında kalan yurttaşlarımız, bu buhranda en ağır hasarı alacak. Türkiye’de zaten kötü olan servet, gelir, kazanç ve tüketim eşitsizlikleri daha da artacak” dedi.

Öztrak düzenlediği .basın toplantısında şöyle devam etti:

“İşte biz bunun için, ‘Borç yükü altında ezilen ailelerimizi daha fazla borçlandırmayın’ diye bas bas bağırdık. Sosyal devleti, sosyal destek ağlarını güçlendirin ve özellikle ‘Aile Destekleri Sigortası’nı hemen çıkarın’ dedik. ‘Toplumun kırılgan kesimlerine mutlaka karşılıksız gelir desteği verin’ dedik. Vere vere, 5,5 milyon aileye 1000’er lira verebildiler. O da aylık değil bir defalık. Yani 5,5 milyar lira.

Bu sene turizm ve ihracat gelirlerimiz düşerken, dolar 7 liralara dayanmışken, zaten Meksika’dan sonra en fazla dolar borcu olan şirketlere, esnafa, çiftçiye yeni borç vererek çarkları döndüremezsiniz” dedik. Boğaziçi Üniversitesi’nden değerli bilim insanlarımız, uluslararası bir çalışma için, ‘Salgında Ekonomik Teşvik Endeksi’ hazırladı. Buna göre Türkiye, verdiği ekonomik teşviklerle 168 ülke içinde 127. Sırada yer alabildi. Yine verilen mali teşviklerde, milli gelire oranla, G-20 ekonomileri içinde sondan beşinci olabildik.

Tulumbadaki suyu yandaşları için tükettiler, vatandaşlarına diğer ülkeler kadar destek veremediler. Aspirinle, pansumanla durumu idare etmeye çalıştılar. Sorunların önünden değil arkasından koştular. Güven verecek, insanların içine düştüğü belirsizliği giderecek, derli toplu bir programı, yeni bir bütçeyi ekonomik aktörlerin önüne koyamadılar.

Kasada döviz bitti. Şimdi ülkeden döviz çıkmasın diye uğraşıp duruyorlar. Önünü ardını düşünmeden, sektör temsilcilerine danışmadan, son iki ayda binlerce ürünün ithalat vergisini artırdılar. Yabancı finans kuruluşlarının Türk Lirası ile ilgili işlemlerine sınırlamalar getirdiler.”

ÖZTRAK ERDOĞAN’A SESLENDİ: 1994’TE SEÇİLDİĞİNİZDE BELEDİYE MECLİSİ SİZİN ELİNİZİ KOLUNUZU BAĞLAMADI

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, salgın süresince CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarının iktidar tarafından engellediğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemi hatırlattı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, salgın süresince CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarının iktidar tarafından engellediğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemi hatırlattı. Öztrak, “Sayın Erdoğan; 1994’te yüzde 25 ile belediye başkanı seçildiğinizde Belediye Meclisi’nde sizin de çoğunluğunuz yoktu. O Belediye Meclisi’nin üyeleri sizin elinizi kolunuzu bağlamadı. Aksine millet hizmet alsın diye size yardımcı oldu. Şimdi siz, size yapılmayanı, başkalarına neden yapıyorsunuz?” diye sordu.

Öztrak şunları kaydetti:

“Bu zor günlerde milletimizi bir başına ve desteksiz bıraktılar. Milletimiz tertemiz dayanışma duygularını bizim belediyelerimizde gördü, buldu. Sosyal destek açığını bizim belediyelerimiz kapatmaya uğraşıyor. Ama beyefendi bunu da hazmedemiyor. Belediyelerimizin elini, kolunu bağlamak için çalışıyor. İstanbul’da Belediyemiz, sosyal yardım taleplerine hızlı cevap verebilmek için ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın beyanı esas kabul edilsin diyerek, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bir teklif getiriyor. Bu teklife AK Parti ve MHP hayır diyor. Şu salgında bile belediyemizin vatandaşlara yardım yapmasını engellemek için olmayacak işler çıkarıyorlar. “Millete hizmetkâr olmaya geldik” diyenler, şimdi milletin sözüne güvenmiyor. “İllaki belediyeden yardım isteyen her eve incelemeye gidilsin” diyor.

Sayın Erdoğan; 1994’te yüzde 25 ile belediye başkanı seçildiğinizde Belediye Meclisi’nde sizin de çoğunluğunuz yoktu. O Belediye Meclisi’nin üyeleri sizin elinizi kolunuzu bağlamadı. Aksine millet hizmet alsın diye size yardımcı oldu. Şimdi siz, size yapılmayanı, başkalarına neden yapıyorsunuz? Şimdi “belediyelerin yatırım kararlarında da son sözü ben söyleyeceğim” diyorsunuz. Oldu olacak bütün belediye başkanlıklarını da kaldırın. Bütün Türkiye’nin belediye başkanı da ben oldum deyin. Olsun bitsin. Bu nasıl bir kibirdir? Hep ben, hep ben…

Millet, “kısa çalışma ödeneğinin süresini uzat” diyor. “Kiraları daha da ötele” diyor. Kahvehaneler hala kapalı. Kahveci, “bana hiç olmazsa bir asgari ücret verin” diyor. Kira yardımı istiyor. Kapalıyken “Bağ-Kur ve SGK primini devlet ödesin” diyor. “Doğalgaz, su, elektrik faturalarımı yılsonuna kadar faizsiz erteleyin” diyor. “Kapalı işyerimde, DIGITURK’e nasıl ödeme yapacağım” diye soruyor. “Bu yıl ödeyeceğim vergiyi, harcı, rüsumu ertele” diyor. “Kredilerin faizini yılsonuna kadar devlet ödesin” diyor. “Bunlar olmazsa bitiyorum” diyor. Çiftçilerimizin mahsulleri bu yıl, don, sel, dolu, ani sıcaklık artışları afetleriyle karşı karşıya kaldı. Ürünleri zarar gördü. TARSİM bu haliyle derde derman olmuyor, Çiftçilerimiz, bu zararların giderilmesini devletten bekliyor. Siz bu feryatları duymuyor musunuz? Onun için mi ekonomiyi bıraktınız da, bizim gençlerimizle uğraşıyorsunuz?”

ÖZTRAK: DAMADIN HAZİNE TARİHİNİ BİLMEMESİNİ YADIRGAMADIM

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2002’de Öztrak’ın Hazine müsteşarlığı yaptığı döneme ilişkin sözlerine yanıt verdi. Öztrak 2002’de Hazine Müsteşarı görevini yapmadığını söyleyerek, “Damadın hazine tarihini bilmemesini açıkçası hiç yadırgamadım. Bakanlıkta liyakat değil, damatlık esas olunca böyle saçmalamakta doğal oluyor” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2002’de Öztrak’ın Hazine müsteşarlığı yaptığı sözlerine yanıt verdi. Öztrak 2002’de Hazine Müsteşarı görevini yapmadığını söyleyerek, “Damadın hazine tarihini bilmemesini açıkçası hiç yadırgamadım. Bakanlıkta liyakat değil, damatlık esas olunca böyle saçmalamakta doğal oluyor” dedi.

Öztrak şöyle konuştu:

“Benim Hazine Müsteşarlığı dönemimde 30 yıl vadeli dış borçlanma yoktur. Benim faizler konusunda ne yaptığımı merak ediyorsa kendisine söyleyeyim. Göreve geldiğimde mart 2001’de yüzde 194 olan iç borçlanma faizini görevden ayrıldığım Nisan 2003’e kadar yüzde 50’ye kadar düşürdük. Yani görev süremizde iç borçlanma faizi 137 puan geriledi. Benim tüm müsteşarlığım döneminde yapılan dış borçlanma 6,4 milyar dolardır. Madem soruyor, bir de sosyete damadın yaptıklarına bakacaksın. Kendisi 2018 Temmuz ayında göreve geldi. O günden bugüne faiz lobilerine 33,6 milyar dolar para ödedi. Sadece ödedikleri faiz benim dönemimde yapılan dış borçlanmanın 5 katı. Yani kayınpeder ve damadın birlikte yönettikleri dönemde vatandaşlarımızın alın teriyle toplanan vergilerden her gün 50 milyon dolar her saat 2.1 milyon dolar faiz lobilerine verilmiş.

ÖZTRAK’TAN ALBAYRAK’A ‘AİLE’ YANITI: DEVLET KAPISINI ZENGİNLEŞME DEĞİL HİZMET KAPISI OLARAK GÖRDÜK

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, ‘devlet kademesine giren akrabaları’ iddiasına yanıt verdi. Öztrak, “Elbette herkes ailesiyle gurur duyar. Çok şükür, ben de kendi ailemle gurur duyuyorum. Benim ailem de ben de devlet kapısını zenginleşme değil hizmet kapısı olarak gördük” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, ‘devlet kademesine giren akrabaları’ iddiasına yanıt verdi. Öztrak, “Elbette herkes ailesiyle gurur duyar. Çok şükür, ben de kendi ailemle gurur duyuyorum. Benim ailem de ben de devlet kapısını hizmet kapısı olarak gördük” dedi.

Öztrak şöyle konuştu:

“Benim ailem de ben de devlet kapısını damadın söylediği gibi imkan ve zenginleşme kapısı olarak değil, hizmet kapısı olarak gördük. Devlet kapısını zenginleşme olarak görenlerin kim olduğunu damat merak ediyorsa, arpalıklar adlı raporumuza bir bakacak. Biz cumhuriyet döneminde millete hizmete Kurtuluş Savaşı’nda başladık. Her hizmeti milletimizin gözü önünde yaptık. Çok şükür ailemizde devlette, belediyelerde ihale kovalayan kimse olmadı. Çok şükür ne dedem babama amcalarıma, ne babam bana evdeki paraları sıfırlama talimatı vermedi. Bizim ailemizde kayınpederinin evine evrak imha makinesi koşturan damatlar da olmadı. Kayınpederinin başbakanlık yaptığı dönemde kamu bakanlarınında alınan kredilerle medya kuruluşu satın aldıran damatlarımız da olmadı. Allah’a şükür ailemizde kimse bize utanç yaşatmadı.”

ÖZTRAK: İCAZET DEMOKRASİSİNİ KİMSE BİZE KABUL ETTİREMEZ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AKP ve MHP’nin milletvekillerinin parti değişikliğine karşı hazırladığı çalışmaya ilişkin, “Genel Başkanımız bunu çok açık ifade etti. Demokrasiye kurulacak her kumpası boşa çıkarırız. Darbe rejimlerinin hangi partinin ya da milletvekilinin, milletvekili adayının seçime gireceğine icazet verme yaklaşımını, icazet demokrasisini tümüyle reddederiz. İcazet rejimini kimse bize kabul ettiremez” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, AKP ve MHP’nin milletvekillerinin parti değişikliğine karşı hazırladığı ortak çalışmaya tepki gösterdi.

Öztrak düzenlediği basın toplantısında, “Genel Başkanımız bunu çok açık ifade etti. Demokrasiye kurulcak her kumpası boşa çıkarırız. Darbe rejimlerinin hangi partinin ya da milletvekilinin, milletvekili adayının seçime gireceğine icazet verme yaklaşımını, icazet demokrasisini tümüyle reddederiz. İcazet rejimini kimse bize kabul ettiremez” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA