SON DAKİKA

Yenimahalle Gazetesi – Yenimahallede Haberin Adı
Sevtap Kürkcüoğlu
Sevtap Kürkçüoğlu

”ZIRCAHİL” KİMDİR …?

”ZIRCAHİL” KİMDİR …?
Bu haber 11 Nisan 2020 - 16:48 'de eklendi ve 180 okunma kez görüntülendi.

Doğduğumuz günden bugüne dek, kâh hayatın sillesini yiyerek, kâh mutluluk denizinde yüzerek, şu an içinde olduğumuz konuma ve duruma gelmiş bulunmaktayız. Geldik gelmesine de ama nasıl geldik? Nelerden geçerek ve ne şekilde işlenerek? Nelere düşman olduk, nelere dost? Acaba cehaletin acı suyundan mı içtik, yoksa bilge olmanın gururuyla mı yeşer dik? Bu yazımda sizlere, dilim döndüğünce zırcahil insanların, kim olduğunu anlatmaya çalışacağım.
OKUMAK VE SORGULAMAK
Cehalet, bu kişilerin beyinlerini o denli uyuşturmuştur ki; bilime ilgi duymazlar, araştırmazlar, sorgulamazlar. Okuyup öğrenmek hep arka plandadır onlar için. Bir girdabın içinde olduklarını fark edemezler! Onları oradan çıkaracak olan mantık ve felsefeye taşlarla, sopalarla karşı çıkmaya hazırdırlar. Bu durumun cefasını ise mantıklı düşünenler çeker. Tarih bunu defalarca göstermiştir.
GÜZEL VE İYİ OLAN HER ŞEY
Bu unsurlardan yoksun olduklarını, yüzlerinden, hareketlerinden, konuşmalarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aslında daima iyilik yanlısı olduklarını savunurlar ama, sonuçta insanlığa kötülük yapmaktan başka bir işe yaramazlar. Günden güne gömüldükleri karanlığa, başkalarını da çekmeye çalışırlar.
KADINLAR
Kadınların giyimine karışılır, toplumda söz sahibi olmaları engellenir, bazı haklar hep erkeklerden sonra verilir, bazen de hiç verilmez. Aynı işi yapmalarına rağmen, erkeklerden daha düşük maaş alırlar ve daha birçok haksızlığa uğratırlar. “Güzel olana” anlaşılmaz düşmanca bir tavır sergileme eğilimi gösterirler.
SANAT VE SANATÇI

 

Cahillerin öfkelerinden bahsetmiştik. İşte sanat ve sanatcıları da bu kapsamın içine dahil etmişlerdir. Genelde anlayamazlar anlatılmak isteneni. Gereksiz bulurlar, bazen de son derece sakıncalı. Sanat bile yumuşatamaz, onların taşlaşmış olan kalplerini …
KENDİ TÜRÜNDEN OLMAYAN CANLILAR
Sokak hayvanları, rahat etsin istemezler mesela. Kedi evi yaparsınız, grup halinde üstünüze yürürler, hatta canınıza kıyarlar. Sadece hayvana değil bitkiye bile düşmandırlar. Anlam veremediğiniz şeylerle karşı karşıya kalırsınız. Sanki dünya onların etrafında dönmektedir.
İSTEYİP ULAŞAMADIKLARI NE VARSA

 

Zengin olmak isteyip de olamadıklarında, zenginlik kötüdür, kariyer yapmak isteyip de yapamadıklarında, kariyer gereksizdir, arkadaş ortamı yapmak isteyip yapamadıklarında ise, sosyal olmak iyi değildir. Yani kendisi neyi beceremiyorsa, o mutlaka kötüdür. Sizin seviyenize de ulaşamadıkları için, sizi de düşman olarak bellerler.
ÇAĞDAŞLIK VE DEĞİŞİM
Çağdaş bir değişimin gerekliliğinden söz ettiğinizde buna çekinceyle yaklaşırlar. Yıkmak istemedikleri bir duvarları vardır, kendilerini o duvarın ardına hapsetmişlerdir. Kendilerine engeller koydukları yetmezmiş gibi, başkalarının değişmemesi için de onların etrafına duvarlar örme gayretine girerler.
FARKLI KÜLTÜR ANLAYIŞI
Sadece kültür de değil, farklı olan her insana saldırırlar. Tek tip olacaksınız onlara göre. Kendileri gibi olmadığında baskı kurmadan edemezler. Üniversite okumaları, zengin olmaları, lider olmaları onları asla değiştirmiyor. Duvarlarını o kadar kalın örmüşlerdir ki, cahilliklerine geçit vermezler.
CİNSELLİK
Bu insanlar 24 saat seks düşünürler, ama başkaları seks düşündüğünde ise, buna karşı çıkarlar. Onlara göre kadın ve erkek bir araya gelmemelidir. Oysa ki bir araya gelmeyi isteyen, en çok kendileridir. Bu yüzden de, o korkunç sapıklık haberlerine konu olanlar, hep bu karanlık zihniyetli  kişilerdir.
ANLAM VEREMEDİKLERİ VE KAVRAYAMADIKLARI
Anlayamadıklarını, akıl sır erdiremediklerini öcü gibi görme eğilimindedirler. Aylık dönümü olan kadınlara, cadı muamelesi yapanlar, Ay tutulması olduğunda korkup tencereye vuranlar, Dünya’nın düz olmadığı söylendiğinde, “Olur mu canım öyle şey!” deyip, bunu söyleyeni idam etmeye kalkarlar. Günümüzde de farklı hallerde buna benzer korkuları yaşamaya devam ediyorlar. Fakat, kendilerinin korku saldıklarından habersiz bir şekilde…
”SEN HAKLISIN” VEYA ”ÖZÜR DİLERİM”
Onlarla gerçekleştirdiğiniz bir tartışma esnasında, asla bu cümleleri kullandıklarını göremezsiniz. Siz sakin bir tonda, kelimeleri özenle seçerek konuşurken; cahil biri, ağza alınmayacak şeyler söyler. Haksız olduklarını anlasalar bile hiç çaktırmazlar ve hala tartışmayı kazanabilmeyi amaçlarlar. Dünyadaki bu kargaşa ortamı neden çıkıyor sanıyorsunuz?
CİNSİYETÇİ VE IRKÇI OLMAYANLAR
Irkçı cinsiyetçi değilseniz eğer, sizinle tartışmak için fırsat kollarlar ve onların düşmanlarından biri oluverirsiniz. Her ne kadar size düşmanlık besleseler dahi, gelecek nesiller için cehaletin karşısında yenik düşmemek adına, mücadeleyi hiçbir zaman elden bırakmamak gerekmektedir.
GERÇEK VE KENDİSİ

 

Gerçek, onların olmasını istedikleri gibi değilse, onu asla kabullenemezler. Gerçeği kabullenmek yerine, kendi hayal dünyalarında kurdukları sahte gerçeklik ile yaşamayı seçerler. İşte o illüzyonda oldukları için, cehaletin erdem olduğu düşünülür.

 

Yazımı Mustafa Kemal Atatürk’ün, çok değerli bir sözü ile bitirmek istiyorum.” Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir! ilim ve fennin haricinde, mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalâlettir.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA