SON DAKİKA

Yenimahalle Gazetesi – Yenimahallede Haberin Adı
Yunus BÜLBÜL
Yunus BÜLBÜL

AKP’NİN İHVAN KARDEŞİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER KİMDİR.

AKP’NİN İHVAN KARDEŞİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER KİMDİR.
Bu haber 11 Nisan 2020 - 21:37 'de eklendi ve 395 okunma kez görüntülendi.

Türkiye’nin Mısır gibi köklü ve tarihsel bir devlet yapılanmasının olduğu Mısır’la her türlü ilişkisini kesmesine sebep olan.

Yıllar sonra Türk askerini Libya çöllerine yollayarak Libya’nın sadece başkenti Trablusgarb’ta hakimiyetini sürdüren Saraç iktidarına destek olmamanın nedeni olan.

Suriye bataklığına her gün biraz daha gömülmemizin ve ipsiz sapsız teröristlerden oluşan çapulcu gurubunun adını önce Özgür Suriye Ordusu sonra Suriye Milli Ordusu koyarak Türk askeri ile birlikte Suriye’deki mevcut Başar Esad yönetimini mezhepsel nedenlerle yıkıp yerine Sünni İslam devleti kurmak için savaşa girdiğimiz, Rabia işaretinin ilham kaynağı Müslüman Kardeşler örgütü diğer adıyla İhvanü’l Müslimin örgütü kimdir?

Nasıl nerde kim tarafından kurulmuştur asıl olarak amacı nedir?

Bir demokrasi savunucusu örgütlenme midir yoksa demokrasiyi bir araç olarak

kullanıp iktidara gelmeyi amaçlayan, dinci faşist bir örgütlenmemidir?

 

Bu örgütün amacına bakacak olursak bu fikre hemen ulaşırız.

 

Örgüt amacını şöyle tarif ediyor. “Kanunların İslam’a uygun yapılması, kamu görevlilerinin yaşantılarının kontrol altında tutulması, alkollü içki satan yerlerin kapatılması, ibadetini aksatanların cezalandırılması, bazı askerî ve idarî memuriyetlere El-Ezher mezunlarının atanması, karma okulların kapatılması, kız ve erkek öğrenciler için ayrı eğitim kurumları açılması, faizin yasaklanması. İslam hükümlerini ve öğretilerini etkin bir biçimdehayata geçirmeyi amaçlayan bir İslam Devleti’ni kurmak üzere çalışmak. Ulusu iç düşmanlara karşı savunmak, İslam’ın gerçek öğretilerini sunmaya çalışmak ve İslam-i fikirleri dünyaya yaymak. İslam öğretilerinin bütününde öngörülen beşeri medeniyet için yeni bir temel oluşturma sürecine etkin ve yapıcı bir katılımı sağlamak üzere kişisel hakları ve ifade özgürlüğünü güvence altına alan İslam Şeriatı’nın hükümlerine uygun bir küresel işbirliğini samimiyetle desteklemek.”

İşte bu düşünceler temelinde 1928 yılında bir öğretmen olan Hasan el-Benna tarafından İhvanü’l-Müslimin Yani Müslüman kardeşler adıyla  Mısırın İsmaliye kentinde kuruldu. Mısırlı Profesör Seyit Kutup’un düşünceleriyle ete kemiğe büründü “Yoldaki İşaretler” kitabı dünyadaki tüm şeriat düşüncesinde olanların ilham kaynağıdır.

 

İdeolojisi Pan-İslamizm, Sünni İslamcılıktır.

Amblemi Kuran ve Altında çapraz kılıçtır.

 

1938 yılından itibaren Mısırda siyasi nitelik kazanmaya başladılar.

Örgütlenme alanları olarak, kendilerine aynı AKP gibi El-Ezher Üniversitesi, özel camiler, hayır kuruluşları ve vakıflar seçtiler.

 

Mısırda kurulmasına rağmen, Cezayir, Lübnan, Suriye gibi bir çok Arap ülkesinde yaygın olarak örgütlüdür.

 

Mısır’da Müslüman kardeşler veya Mursi İktidara seçimle geldi meşrudur lafı hep söyleniyor. O halde bu seçimler bakmakta fayda var.Katılımın alabildiğine düşük seçmenin % 46.42 sinin oy kullandığı seçimlerde İlk turda adayların aldığı oylar şöyle.

Müslüman kardeşlerin Adayı Muhammet Mursi : % 24.70

Mübarek’e yakın bağımsız aday Ahmet Şefik : %23.66

Şeref partisi adayı Hamdin Sabbahi : %22.72

Diğer bağımsız aday Abdulmumin Ebul Futuh : %17.47, yani Mursi ilk turda seçmenin %25 oyunu dahi net olarak alamamıştır. İkinci tur seçimlerinde yine katılım çok düşük kalmış seçmenin sadece % 51.73 üçü oy kullanmıştır.

Yani Erdoğan’ın ve Türkiye İslamcılarının meşrutiyetini öve öve bitiremedikleri seçim sonuçları böyledir.

 

İkinci turda Mursi bu kez %51.73 ile 13.230.000 seçmenin oyunu alırken .Şefik o % 48.27 ile 12.347.000 seçmenin oyunu aldı aradaki fark 833.000.dir.

Halkın yarısının sandığa gitmediği, aradaki bu küçük farkla iktidara gelen Mursi toplumla kaynaşmak dengeli biranayasa yapmak  yerine kendi hayat tarzını topluma empoze etme yoluna gitti.

 

Yukarıda yazdığım siyasi anlayışına uygun olarak, kadınları siyaset yasağı getirmeye çalıştı. Kız çocuklarını 9 yaşında evlenmelerinin önünü açtı, kadınların denize girmesini yasakladı. Ölen eşle cinsel ilişki gibi büyük saçmalığı anayasaya eklemeye çalıştı, vs. Sünniler dışında başka mezheplerin yanı sıra 8-9 milyona yakın Hıristiyan (Kıpti) bir nüfus vardır. Böylesi bir ortamda, topluma Sünni İslam şeriatçılığını dayamak Mısırı bu günkü duruma getirdi.

 

BizdekiAKP iktidarının Mısır’da Mursi’ye Libya’da Sarac’a Suriye’deki dinci radikal guruplara arka çıkış nedeni askeri darbe insan hakları demokrasi falan filan değildir. Aynı değirmenin suyu olmalarıdır.

İhvanın kuruluş nedenleri ve beslendiği ideoloji AKP’den kalın çizgilerle ayırmak mümkün değil.

Ülkemizde unvanında profösör’lük olan,din adamı olan bir çok AKP yandaşının söyleminde yer alan kız çocuklarının 9 yaşında evlenmesi husununu İhvancı Mursi iktidara gelir gelmez anayasaya maddesi haline getirdi. Türkiye’deki  Demokrasi sandıksal da olsa AKP’nin İhvan gibi açık çalışmasına engel teşkil ediyor.Bu nedenle AKP Mısırda olanlar Türkiye’de bizim başımıza gelirminin derin korkusu var.

AKP yandaşlarının sıklıkla hatta bu günlerde yine askeri darbe söylemlerini dile getirmeleri bundan.

 

Mısır örneği diğer İslam ülkeleri örnekleri göstermiştir ki, dinle demokrasi yan yana olmuyor olamıyor. Çünkü Din yasakları getirirken, Demokrasi özgürlükleri getiriyor.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA